Стартирай в професията бързо и качествено
Днес, 28 юни 2024г., за дуалната форма на обучение в средното образование в България, си говорим със София Дамянова, дългогодишен сътрудник на Стопанска камара Австрия /ADVANTAGEAUSTRIA. От 2014 г. тя е ръководител на австрийския проект „Дуално обучение в България“/GODUAL (https://www.godual.eu/). За 10 години успява да подпомогне създаването на партньорства с над 30 училища в България, в които се предлага обучение на ученици по 15 специалности по дуална система. Участва като консултант в работните групи към МОН по теми, свързани с професионалното и в частност на дуалното обучение. На нейния опит се доверяват както австрийски, така също български и редица международни фирми. През учебна 2023/2024 г. в партньорските компании по австрийския проект се обучават над 1200 ученици в различни випуски.
Какво представлява дуалната форма на обучение?
София Дамянова: Класическият пример на дуалната система е обучение на ученици в партньорство между фирма и професионална гимназия. Тази образователна форма се е доказала през годините в Австрия, Швейцария и Германия като надежден начин за подготовка на добре обучени кадри за икономиката и успешна реализация на младите хора. Дуалното обучение е гаранция срещу безработица и осигурява добри доходи.
Дуалното обучение е тройно печеливша формула:
- За ученика – усвоява професия, учи се на меки умения, придобива знания, умения и компетентности.
- За фирмата – обучава бъдещите си кадри по най-висок стандарт, редуцира средства и време при подбора на персонал, увеличава конкурентоспособността на компанията.
- За училището – привлича повече ученици и обновява материалната си база
Какви са предимствата на професионалните паралелки с дуална форма на обучение в сравнение със стандартните професионални паралелки?
София Дамянова: При дуалната система обучението по теория по дадена професия се провежда в партньорското училище, а обучението в партньорската компания се осъществява в реална работна среда, което дава на учениците шанс да използват и изучават съвременните техники и технологии, които се прилагат в бизнеса. Наставник от предприятието, преминал специално обучение за работа с непълнолетни, обучава учениците и им предава занаят, но същевременно ги учи на така необходимите в личен и служебен план меки умения. По време на обучението учениците имат възможност не само да изучат желаната професия, но също така да се запознаят с бъдещия си работодател, да опознаят спецификата на фирмата, да направят в ранен етап своя избор за бъдещето си, имат шанс да растат кариерно. В рамките на обучението учениците получават трудово възнаграждение от работодателя, което е допълнителен стимул и мотивация.
В България обучението по дуална система се осъществява с ученици от 11-ти клас два дни в седмицата в предприятието, а в 12-ти клас – три дни. Учениците сключват трудов договор по дуална система с обучаващата ги компания и по този начин трупат освен опит, също и трудов стаж.
В момента в София дуално обучение се предлагат в четири професионални гимназии и в едно средно училище. Засилва ли се интересът към този тип образование в училищата в България? Има ли градове, в които този тип обучение е предпочитан?
София Дамянова: както в София, така и в останалите градове на страната усърдно работим да информираме и стимулираме повече гимназии и фирми да участват в партньорства по дуална система, за да предлагат качествено обучение по различни професии по дуална форма. Интересът към тази форма на обучение и осъзнаването на нейните предимства е силен само в населените места, в които община, РУО, работодатели и образователни институции се обединяват и активно работят по информиране на обществото. В резултат на дългогодишната ни дейност успяваме да разширяваме обхвата на местата, в които се предлага обучение по дуална система в България, но за да има повече обхватност и осъзнат избор на обучение по дуална форма, МОН и останалите отговорни институции трябва да подпомагат процесите с една по-мащабна информационна кампания, изнасяне на добри примери от практиката към обществото, отличаване на фирми, училища и ученици, които дават качество и постигат резултати.
Образованието във всяка една паралелка с дуална форма на обучение подчинява ли се на някакви общи стандарти за качество? Има ли разлика между дуалната форма на обучение в една професионална паралелка в професионална гимназия и в една професионална паралелка в средно училище?
София Дамянова: дуалната форма на обучение е форма на професионално образование и като част от професионалното образование и обучение в България е подчинено на съществуващата законодателна рамка. Дуалното обучение се осъществява по утвърдени учебни планове и програми, съответстващи на държавните образователни стандарти в страната.
Каква е реализацията на завършващите ученици? Имате ли някакви наблюдения, статистика?
София Дамянова: към настоящия момент не съществува политика по проследяване на национално ниво на завършващите ученици по дуална форма и тяхната реализация, но такава липсва и в професионалното образование въобще. Надяваме са скоро държавата да въведе изискване за предоставяне на такава статистика, както и за нейния анализ, което би спомогнало за оптимизиране на държавния план-прием след 7-ми клас и съобразяването му с нуждите на реалния бизнес в страната по региони.
Много съм щастлива, че в австрийския проект GODUAL участват супер отговорни компании, които обучават качествено кадри за бизнеса, дори да знаят, че не всички от тях ще останат в края на обучението си във фирмата.
Някои от партньорските ни гимназии вече споделиха статистика, че учениците от паралелките по дуална форма на обучение реализират по-висок успех в училище, както и по-високи резултати на матурите благодарение на наученото във фирмата и повишения интерес към професията, когато тя се изучава в реална работна среда.
Имаме ученици от първите випуски, които стартираха своята кариера в обучавалата ги компания: някои от тях вече са на ръководни длъжности в различни отдели, други са наставници, които обучават ученици от своето бивше училище през настоящата учебна година.
Интересен е и обратния пример – в някои населени места имаме наставници от фирмите-партньори, които след работа с учениците са припознали учителската професия и преминават в партньорските гимназии като учители по професия.
В резултат на многогодишните ни усилия може да се похвалим, че към днешна дата много ученици съзнателно избират и предпочитат да учат професия по дуална система в нашите партньорски компании.
Какъв съвет бихте дали на учениците, които се колебаят дали да изберат дуалната форма на обучение?
София Дамянова: на всички ученици, които се чудят какво да учат след 7-ми клас, които обичат да творят и правят нещо с ръцете си, които търсят разнообразие чрез редуване на теория и практика, които желаят да имат свои собствени доходи и да са по-конкурентоспособни от своите връстници, да са подготвени за реалния свят – бих препоръчала да се насочат към изучаване на професия по дуална система. Ако са активни и мотивирани в процеса на обучение в реална работна среда във фирмата, те ще могат да натрупат знания, умения и компетентности, а част от тях – също да придобият опита и смелостта да стартират свой собствен бизнес в бъдеще.